Kurierek Nowości Nr 8 (261) – Literatura faktu

1. Fletcher Adam. Nie jedź tam : od Czarnobyla po Koreę Północną : jak zagubić siebie, a odnaleźć wszystkich innych w najdziwniejszych miejscach świata. – Kraków : Znak Koncept, 2023 (sygn. 132823)
Wielokrotnie nagradzany autor książek podróżniczych Adam Fletcher w niezwykłym, pełnym angielskiego humoru pamiętniku z podróży odwiedza dziesięć najdziwniejszych miejsc na ziemi. Aby znaleźć odpowiedź na dręczące go pytania: zagubi się w śnieżycy w drodze do chińskiego Wuhan jedynie z paczką suchych herbatników w ręce; pochyli się nad apokalipsą w Czarnobylu; spróbuje uciec przed chorwacką policją w drodze do Liberlandu; stanie twarzą w twarz z dwoma martwymi dyktatorami w Korei Północnej, najbardziej dystopijnym kraju świata. Fletcher nie zawaha się przed podjęciem wyzwań, nierzadko ryzykując własne zdrowie, bezpieczeństwo i związek. Czy uda mu się bezpiecznie wrócić do domu? Czy ktoś będzie na niego czekał? I co da dyktatorowi, który ma już wszystko? A ty, czy jesteś skłonny zamienić wygodne wczasy all inclusive na przygodę swojego życia?
źródło opisu: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5062593/nie-jedz-tam-od-czarnobyla-po-koree-polnocna

2. Hozar Nazinne. Aria. – Warszawa : Wydawnictwo Albatros, 2023 (sygn. 132918)
Nowość w serii Piąta Strona Świata. Wspaniały debiut Nazanine Hozar przenosi nas w czasie i przestrzeni do Iranu – od lat 50. XX wieku aż do rewolucji w 1979 roku – ale oglądamy go jak nigdy wcześniej, bo oczami sieroty. Początek lat pięćdziesiątych w niespokojnym Iranie, kraju bogatym w złoża ropy, ale podzielonym klasowo i religijnie. Pewnej nocy kierowca pracujący w irańskiej armii wraca do domu przez Teheran i słyszy płacz. Zaciekawiony, szuka jego źródła i znajduje niemowlę porzucone na poboczu i otoczone przez wygłodniałe psy. Chwyta je i na zawsze zmienia przeznaczenie oraz los małej dziewczynki, którą nazywa Arią. Wzruszająca historia Arii prowadzi nas przez brutalną rewolucję, która w końcu wynosi Ajatollaha Chomeiniego na przywódcę Iranu, i kończy się, gdy Aria zakochuje się i sama staje się młodą matką. Przepiękna saga, której rozmach i walory literackie Margaret Atwood porównała do „Doktora Żywago” Borysa Pasternaka.
źródło opisu: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5054368/aria

3. Karabasz Rene. Zanim dojrzeją granaty. – Poznań : Wydawnictwo Poznańskie, 2023 (sygn. 133063)
Hipnotyzująca, transowa opowieść o poszukiwaniu miłości i tożsamości płciowej, której akcja toczy się w cieniu albańskich Gór Przeklętych. Bekia zostaje zmuszona do wyjścia za mąż za chłopca, którego nie zna. Kanun – albańskie prawo zwyczajowe – nie dopuszcza niezgody, chyba, że Bekia zostanie zaprzysiężoną dziewicą, a więc kobietą, która przyjmuje rolę mężczyzny. Musi ubierać się jak mężczyzna, pić rakiję i palić papierosy. Akcja tej sensualnej powieści dzieje się w świecie, gdzie śmierć kroczy za człowiekiem jak cień. Gdzie mężczyzna powinien umrzeć od kuli, a nie ze starości czy choroby. Gdzie kobieta nie ma żadnych praw. Gdzie krwawa zemsta stoi na pierwszym miejscu, a ojcowie bardziej niż swoich bliskich kochają Kanun. Gdzie, walcząc o miłość, córka gotowa jest skazać na śmierć ojca. I wreszcie: gdzie rewersem miłości jest śmierć i nie ma nic pomiędzy.
źródło opisu: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5053867/zanim-dojrzeja-granaty

4. Korzeń Katarzyna. Polskie wino : ludzie miejsca historie. – Warszawa : Muza – Sport i Turystyka, 2023 (sygn. 133011)
Smak dojrzałych brzoskwiń w solarisie, żywa cytrusowa kwasowość i aromat liści czarnej porzeczki w hibernalu, maliny, wiśnie i pieprz w zweigelcie – to wszystko w zasadzie jest nie do opisania, jeśli się tego nie spróbowało. Letni zachód słońca nad winnicą trzeba zobaczyć, żeby zrozumieć jego piękno. Świat polskich winnic jest niesamowity i pasjonujący w swojej różnorodności. Katarzyna Korzeń w swojej książce zabiera nas w niezwykłą podróż po nim. Opisuje fascynujące historie ludzi i miejsc, którym wino nadało sens. To opowieść o rodzącej się przez lata pasji, która zmieniła się w życiową przygodę. Bankier, który został winogrodnikiem, Francuz, który przyjechał do Polski robić „musiaki”, Nowozelandczyk, który założył winnicę na Kaszubach, znany muzyk, który stał się współtwórcą największej polskiej winnicy. Artyści i rzemieślnicy – rozważni i romantyczni. Niesamowite historie, piękne pejzaże, nietuzinkowe postaci. Gdy o nich przeczytacie, sami zapragniecie zobaczyć ten świat z bliska i go posmakować.
źródło opisu: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5069916/polskie-wino-ludzie-miejsca-historie

5. Machowska-Wądołowska Anna. Kraj najszczęśliwszych kobiet : o czym szepczą omańskie ściany. – Łódź : Feeria Wydawnictwo, 2023 (sygn. 132797)
Autorka „Kraju najszczęśliwszych kobiet” spędziła w Omanie dwa lata. W swojej książce bez oceniania obserwuje sytuację mieszkanek tego regionu i z uwagą wsłuchuje się nie tylko w to, o czym się głośno mówi, lecz także w to, co pada między wierszami. Jej przewodniczkami jest sześć kobiet, ale rozmawia też z wieloma innymi. Jedne urodziły się w Omanie, dla pozostałych stał się on drugim domem. Jest wśród nich córka wodza dużego omańskiego plemienia, jest wnuczka arabskiej niewolnicy, są służące, biznesmenki, wolontariuszki z Wielkiego Meczetu oraz uczennice szkoły szariatu. Ich odmienne doświadczenia ukazują islamski świat z różnych perspektyw, dając niejednoznaczny obraz kraju uznawanego przez mieszkańców za szczęśliwy.
źródło opisu: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5068995/kraj-najszczesliwszych-kobiet-o-czym-szepcza-omanskie-sciany

6. Malińska Małgorzata. Kobieta i rodzina w Egipcie i Sudanie : o kobiecości, seksualności i płodności. – Warszawa : Wydawnictwo Akademickie Dialog, 2023 (sygn. 132969)
W Esz-Szagarze i El-Wardzie mieszkałam wraz z miejscowymi rodzinami i uczestniczyłam w ich codziennym życiu. Razem z kobietami gotowałam, prałam i sprzątałam. Brałam też udział w uroczystościach weselnych, obrzezaniu dziewczynek i obrzędach zar. Uważam, że tylko dzięki temu, iż mieszkałam w domu Amal, Zeinab i Hody, jak również w domach innych kobiet z ich rodziny, mogłam nie tylko stale uczestniczyć w ich życiu, ale też wielokrotnie rozmawiać z tymi samymi kobietami o sprawach ich dotyczących. Dzięki temu, że kobiety te obdarzyły mnie zaufaniem, mówiły o tym co dla nich – w kontekście życia rodzinnego -najważniejsze, czyli o ich seksualności i płodności. A wszystko to, o czym mówiły, mogły powiedzieć tylko kobiecie. Tak więc moja książka napisana jest z kobiecej perspektywy. Strefa intymna, dotycząca najbardziej osobistych obszarów życia człowieka, jest trudna do zbadania – stanowi kłopot zarówno dla badacza, jak i członków badanej społeczności. Tylko wejście w bliskie relacje z kobietami badanych wsi, budowane latami zaufanie, umożliwiło autorce opisanie sfery często skrywanej nawet przed najbliższymi. Ta unikalna książka wprowadza czytelnika prosto do domów kobiet, z którymi rozmawiała autorka.
źródło opisu: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5061125/kobieta-i-rodzina-w-egipcie-i-sudanie-o-kobiecosci-seksualnosci-i-plodnosci

7. Margielewski Marcin. Piekło kobiet Iranu. – Warszawa : Prószyński i S-ka, 2023 (sygn. 131940)
Ulice Iranu spływają krwią młodych ludzi zabijanych w imię Allaha, na rozkaz bezdusznych starców w turbanach. Historię Iranu naznaczyły rewolucje, w których mężczyźni walczyli o władzę. Właśnie trwa kolejna. W tej o wolność walczą głównie kobiety. Jina Amini przyjechała w odwiedziny do swojego brata. Gdy wysiadła z pociągu, została aresztowana przez irańską policję religijną. Podobno jej ubranie było niezgodne z zasadami islamu. Zapłaciła za to życiem. Po krótkim pobycie na komisariacie wpadła w śpiączkę, z której już nigdy się nie obudziła. Jej śmierć wywołała lawinę protestów. Ani jednej więcej! Iranki ruszyły na ulice, które wkrótce spłynęły krwią… Kobiety zrywały z głów hidżaby i paliły je, ścinały publicznie włosy. Rządzący krajem duchowni bez wahania wysłali przeciw nim bojówki gotowe do zabijania. Protestujące kobiety i wspierający je mężczyźni są mordowani, wtrącani do więzień, torturowani, porywani, giną w niewyjaśnionych okolicznościach, ale zgodnie twierdzą, że będą walczyć, dopóki nie uwolnią Iranu od krwawego reżimu islamskich fundamentalistów. To poruszająca historia niezwykłego narodu, który pragnąc wolności, obalił reżim próżnego szacha, by stać się zakładnikiem okrutnego duchownego.
źródło opisu: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5060074/pieklo-kobiet-iranu

8. Pollen Geir. Wołga : meandry Rosji : ludzie, wydarzenia, historia. – Kraków : Znak Koncept, 2023 (sygn. 132448)
Wołga – źródło i dusza narodu rosyjskiego. Historia tej rzeki jest historią Rosjan. To wzdłuż jej brzegów powstał kraj, który Zachód od wieków próbuje zrozumieć. Bezskutecznie. Wołga to nie tylko szlak komunikacyjny i handlowy. To – jak mawiają Rosjanie – ich matuszka. Po Wołdze pływali skandynawscy wikingowie i środkowoeuropejscy kupcy, tutaj Słowianie i azjatyccy koczownicy rywalizowali o tereny, a chrześcijanie i muzułmanie o ludzkie dusze. Nad jej brzegiem urodził się morderca cara Mikołaja II, tam wylądował Jurij Gagarin po trwającym 108 minut locie kosmicznym, a Władimir Putin ogłosił, że zamierzać kandydować na czwartą prezydencką kadencję. Rzeki Wołgi zasilają Kanał imienia Moskwy budowany przez więźniów politycznych. Jego stworzenie – według szacunków – pochłonęło 700 tysięcy istnień.
Wołga Geira Pollena to opowieść o Rosji zbudowana na obserwacjach, rozmowach z mieszkańcami wielkich metropolii i zapomnianych wiosek oraz na lekturach rosyjskiej literatury i prasy. Przed tobą 3531 kilometrów historii wzbudzających zachwyt, strach i niedowierzanie.
źródło opisu: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5058668/wolga-meandry-rosji-ludzie-wydarzenia-historia

9. Sidz Małgorzata. Mądre matki, dobre żony : kobiety w Korei Południowej. – Warszawa : Prószyński i S-ka, 2023 (sygn. 132576)
Dobra żona jest piękna, lecz skromna, oddana mężowi i rodzinie. Ma zdrowe ciało i umysł wypełniony tradycyjnymi wartościami. Jest lojalna i posłuszna, a jeżeli mąż ma kochanki, potrafi pohamować zazdrość. Wie, że mężczyzna ma prawo do swojego życia, a do niej należą dom i dzieci. Musi być mądrą matką. Mądrą nie po to, by wykorzystywać inteligencję przeciwko mężowi, lecz dlatego, że to od jej wykształcenia i starań zależy przyszłość dzieci. Małgorzata Sidz poprzez głębokie, intymne rozmowy z koreańskimi kobietami przybliża nieznany dotąd obraz życia codziennego w Korei Południowej. Jej bohaterki szukają swojego miejsca wśród konserwatywnych wartości, które zamykają je w domu i odzierają z marzeń. Ich historie to opowieści o młodości i starości, rodzinie i pracy, ale też o koreańskiej tradycji, historii, wojnie, diasporze. No i o jedzeniu. Książka Sidz przybliża Koreę widzianą z kobiecej perspektywy. „Jeżeli żona musi wyjechać, to najlepiej żeby ugotowała jedzenie na kilka dni, poprała wszystko, uprasowała mężowi kilka koszul i posprzątała w domu na błysk. Rząd oficjalnie doradza kobietom takie przygotowania nawet przed pójściem do szpitala. Jeżeli poczujesz pierwsze skurcze, to znak, by wziąć się do prasowania, odkurzania i przygotowywania skomplikowanych potraw. Walcz z czasem, kobieto, żeby twój mąż nie był głodny, kiedy będziesz rodzić”.
źródło opisu: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5063018/madre-matki-dobre-zony-kobiety-w-korei-poludniowej

Oprac. Jolanta Osińska-Kurek

Polityka cookies i prywatności

Strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celu niezbędnym do prawidłowego działania serwisu, dostosowania strony do indywidualnych preferencji użytkownika oraz statystyk. Wyłączenie zapisywania plików cookies jest możliwe w ustawieniach każdej przeglądarki internetowej, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies należy opuścić stronę.

Zaznacz cookies, które akceptujesz:
Return
Ułatwienia dostępu: