Czy sztuczna inteligencja zastąpi tradycyjne metody pracy bibliotekarza? Jakie korzyści i zagrożenia niesie ze sobą wykorzystanie sztucznej inteligencji w edukacji? Te pytania stały się głównym tematem warsztatów, które odbyły się w naszej bibliotece 11 grudnia, skupiając nauczycieli bibliotekarzy z różnych placówek.
Agnieszka Halicka, nauczycielka bibliotekarka ze Szkoły Podstawowej Integracyjnej nr 5 w Konstancinie-Jeziornie, jest pasjonatką narzędzi technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK) i ambasadorką platform takich jak Genially, Wakelet, Flip, SMART Technologies oraz EkoEksperymentarium. Na spotkaniu podzieliła się swoją wiedzą na temat sztucznej inteligencji. Uczestnicy warsztatów mieli okazję zapoznać się z fascynującymi możliwościami, jakie niesie ze sobą Al. Prezentowane narzędzia, takie jak ChatGPT, oraz magiczne opcje platformy Canvy, ukazały, że odpowiednie wykorzystanie sztucznej inteligencji może być niezwykle pomocne w codziennej pracy bibliotekarza.
Rozwój sztucznej inteligencji wymaga od nauczycieli bieżącej orientacji. Jej wprowadzenie do szkolnych bibliotek to nie tylko nowoczesny krok w edukacji, ale także reakcja na rozwój umiejętności cyfrowych uczniów.
Oprac. Jolana Osińska-Kurek, Małgorzata Percińska