Biblioteka Pedagogiczna w Siedlcach

POLECAMY:


Sobibór. Reż. Konstantin Khabensky. [Warszawa] : Filmostrada ; Wrocław : Nashama Publishing, 2018

14 października 1943 r. wybuchł bunt w obozie zagłady w Sobiborze na Lubelszczyźnie. 600 wycieńczonych więźniów podjęło próbę ucieczki, stając naprzeciwko uzbrojonym strażnikom. Po krwawej walce z obozu uciekło blisko 200 osób. 42 z nich doczekały końca wojny. "Sobibór" opowiada historię ostatnich tygodni przed powstaniem oraz samego buntu. Gdy do obozu trafia Aleksander Peczerski pułkownik Armii Radzieckiej, schwytany na froncie wschodnim, staje się dla niego jasne, że jedynym sposobem na uniknięcie pewnej śmierci jest ucieczka z obozu. Peczerski staje na czele konspiracji, której celem jest ucieczka wszystkich osadzonych. Utrzymanie planu w tajemnicy okazuje się trudniejsze niż się wydawało, a postawa Peczerskiego przyciąga coraz większą uwagę.

źródło opisu: https://www.filmweb.pl/film/Sobib%C3%B3r-2018-793211/descs

 

Syn królowej śniegu. Scen. Paweł Sala, Robert Wichrowski ; reż. Robert Wichrowski. Warszawa : Kondrat-Media, [2018]

Niektórych błędów nie da się naprawić... Inspiracją dla powstania scenariusza były prawdziwe wydarzenia - zbrodnia, która wstrząsnęła Polską w 2001 roku, kiedy dwudziestoletnia matka zleciła zabójstwo własnego syna swojemu kochankowi i jego koledze, ale także wiele innych wydarzeń, które miały miejsce w późniejszym czasie. Akcja filmu rozgrywa się w dwóch przeplatających się ze sobą wymiarach - realistycznym i poetycko-baśniowym. To historia siedmioletniego chłopca i jego dwudziestokilkoletniej matki, która próbuje znaleźć swoje miejsce w pełnej pokus, niełatwej rzeczywistości. Zmagając się z prozą przytłaczającej codzienności, pod presją otoczenia nie dostrzega tego, co jest w życiu najcenniejsze. W myślach bohaterki zaciera się granica między dobrem a złem.

źródło opisu: https://www.empik.com/syn-krolowej-sniegu-wichrowski-robert,p1213953732,film-p?gclid=EAIaIQobChMIn6LWr5zy3wIVV6maCh2shAn8EAAYASAAEgIUEPD_BwE&gclsrc=aw.ds

Odnajdę cię. Scen. i reż. Beata Dzianowicz. Warszawa : Kino Świat, cop. 2018

Trwa policyjna obława na żołnierza, który ma na sumieniu niemal wszystkich członków swojego oddziału. Przestępcę udaje się zwabić w pułapkę, ale doświadczona policjantka Justa popełnia prosty błąd i ścigany wymyka się obławie. W konsekwencji uchybień, kobieta zostaje wysłana na przymusowy urlop. Ambicja dyktuje jej jednak inne rozwiązanie. Zamiast zająć się narastającymi problemami we własnej rodzinie, porzuca wszystko i wraca do miasteczka swojego dzieciństwa, gdzie dorastał również jej przeciwnik. Podczas gdy Justa szuka tropów, mogących doprowadzić ją do kryjówki przestępcy, on sam dociera do jej bliskich i porywa córkę policjantki - Lenę. Postawiona pod ścianą, szantażowana kobieta, by odzyskać swoje życie i uratować dziecko, będzie musiała popełnić przestępstwo, wystawiając na śmierć Grzegorza - ostatniego ocalałego z oddziału przestępcy. Próbując wybrnąć z sytuacji, policjantka rozpocznie morderczą grę z prześladowcą. Stawką w zaciętym pojedynku na spryt i intelekt będzie życie jej ukochanej córki.

źródło opisu: https://www.filmweb.pl/film/Odnajd%C4%99+ci%C4%99-2018-797695/descs

 

Kruk : szepty słychać po zmroku. Scen. Jakub Korolczuk ; reż. Maciej Pieprzyca. Warszawa : Wydawnictwo Agora, cop. 2018

Na Podlasiu dochodzi do porwania nastoletniego chłopca. Adam Kruk, inspektor łódzkiego wydziału kryminalnego zostaje w tym samym czasie oddelegowany do Białegostoku. Po latach wraca do miasta, w którym dorastał, gdzie będzie musiał się zmierzyć nie tylko ze sprawą porwanego chłopca, ale także z mroczną stroną swojej przeszłości.

źródło opisu:  https://www.filmweb.pl/serial/Kruk.+Szepty+s%C5%82ycha%C4%87+po+zmroku-2018-794373/descs

Habit i zbroja. Reż. Paweł Pitera ; scen. Jan Wróbel, Paweł Pitera. Warszawa : Agora, cop. 2018 (DVD 100 min)

Film przedstawia dzieje Państwa Zakonnego i Rzeczpospolitej Obojga Narodów jak gigantyczną grę strategiczną, w której konkurują ze sobą różne wartości cywilizacyjne i ścierają emocje aktorów historii. Scenariusz obejmuje 300 lat, od XII do XVI wieku. Pokazuje powstanie Zakonu NMP Domu Niemieckiego w Palestynie, a następnie kolonizację ziem pruskich nad Bałtykiem i budowę Państwa Zakonnego oraz okres jego prosperity. Dalej film przedstawia wielką wojnę Zakonu z Rzeczpospolitą w XV wieku, w tym bitwę pod Grunwaldem (1410). Historię kończy likwidacja Państwa Zakonnego na mocy II Pokoju Toruńskiego (1466) i akces jego mieszkańców do Rzeczpospolitej Obojga Narodów w tzw. Hołdzie Pruskim.

źródło opisu: https://www.filmweb.pl/film/Habit+i+zbroja-2017-743180