Biblioteka Pedagogiczna w Siedlcach

POLECAMY:


Wszystkie moje mamy / Renata Piątkowska.  - Łódź : Wydawnictwo Literatura, 2018

Jest to opowieść o dzieciństwie pewnego pana, Szymona Baumana, którego do dziś, mimo że jest już osobą w podeszłym wieku, nadal prześladują obrazy z czasów II wojny światowej. Będąc małym chłopcem nie do końca zdawał sobie sprawę z tego, jak może wyglądać prawdziwa wojna. Dla niego była to jedynie zabawa z jego najlepszym kolegą Dawidem przy użyciu drewnianych karabinów oraz późniejsze wręczanie medali w postaci guzików owiniętych w złotka po chanukowych pieniążkach. Kiedy Niemcy przekroczyli granicę Polski, życie chłopców zmieniło się bezpowrotnie

źródło opisu: http://magicznyswiatksiazki.pl/wszystkie-moje-mamy-renata-piatkowska-recenzja-501/

Zaklęcie na "w" / Michał Rusinek.  - Łódź : Wydawnictwo Literatura, 2016

„Zaklęcie na „w" " to historia oparta na wspomnieniach ponad osiemdziesięcioletniego Włodzimierza Dusiewicza, którego wojna zaskoczyła, gdy miał akurat rozpocząć naukę w klasie trzeciej szkoły podstawowej. Wszystko, co zostało opowiedziane w książce, jest prawdą, choć stanowi zaledwie skrót tego, jak wyglądało życie w czasach niemieckiej okupacji i co przeżył wówczas pan Włodzimierz. Książka została napisana w taki sposób, aby była czytelna i w pełni zrozumiała dla małych dzieci, w wieku wczesnoszkolnym. Historia opowiedziana słowami dziecka, prostym i nieskomplikowanym językiem, bez zbędnych udziwnień, upiększania czy koloryzowania, pełna emocji towarzyszących lekturze z pewnością stanie się bliska nie jednemu dziecku, które dzięki takim zabiegom będzie mogło wczuć się w rolę małego Włodka, spojrzeć na tamte czasy jego oczami, poczuć to co i on wówczas czuł.

źródło opisu: http://magicznyswiatksiazki.pl/zaklecie-na-w-michal-rusinek-recenzja-573/

Alfabet niepodległości / Anna Skowrońska. - Warszawa : Muchomor sp. z o. o., 2018

"Alfabet Niepodległości" to  książka na 100 -lecie! Krótkie hasła, jak elementy układanki, tworzą obraz niepodległej Polski. Oprócz oczywistych tematów jak akcje zbrojne, zabiegi dyplomatyczne czy rozpad mocarstw, pokazujemy też ciekawostki, np. co łączy wojnę polsko-bolszewicką z King Kongiem? Książkę  można zacząć czytać w dowolnym miejscu, wybierając hasła na kolejne litery alfabetu. Od A do Zet o niepodległości!

 

Ignaś : opowieści patriotyczne / Wioletta Piasecka.  - Kijewo Królewskie : Wydawnictwo Niko, 2018

Bohaterem książki „Ignaś. Opowieści patriotyczne" jest Ignacy Jan Paderewski: pianista, kompozytor, działacz niepodległościowy, mąż stanu i polityk. To historia niezwykłego chłopca, który miał tylko dwa marzenia: być kimś i zrobić coś dla Polski. Starał się je realizować przy każdej nadarzającej się okazji, a Polska w owym czasie potrzebowała ogromnego wsparcia, miłości i oddania. Młodzi czytelnicy z tej lektury dowiedzą się, czy pasja i ciężka praca wystarczyły, by pokonać liczne przeciwności losu.

źródło opisu: https://www.taniaksiazka.pl/ignas-opowiesci-patriotyczne-wioletta-piasecka-p-999443.html

 

Historyjki o niepodległej Warszawie 1918-1939 / Anna Ziarkowska. - Warszawa : Dom Spotkań z Historią, [2018]

Bohaterami książki Historyjki o niepodległej Warszawie 1918-1939 są dwa sympatyczne zwierzątka - Historyjka i Historyjek, które narysował legendarny Bohdan Butenko, ceniony polski grafik, ilustrator, autor komiksów i książek. Opowieść o historii Warszawy, odzyskaniu wolności i życiu jej mieszkańców aż do wybuchu II wojny światowej, osnuta jest wokół faktów historycznych i wspomnień zaczerpniętych z Archiwum Historii Mówionej DSH i Ośrodka KARTA. Książka pokazuje historię Polski i Warszawy w sposób przystępny i atrakcyjny dla dzieci. Zarówno treść, jak i język dopasowane są do wieku odbiorcy, a fakty opisane są w sposób zrozumiały dla najmłodszych.

źródło opisu: https://bookstore.dsh.waw.pl/bookstore/180