Biblioteka Pedagogiczna w Siedlcach

POLECAMY:


Zostań, a potem walcz / John Boyne .  - Zakrzewo : Wydawnictwo Replika,  2018

W dniu wybuchu I wojny światowej ojciec Alfiego Summerfielda obiecał, że nie pojedzie na front - ale nazajutrz złamał tę obietnicę. Cztery lata później Alfie nie ma pojęcia, gdzie podziewa się jego ojciec, wie tylko, że wykonuje on jakąś specjalną, tajną misję. Pewnego dnia, czyszcząc buty na dworcu King's Cross, Alfie niespodziewanie widzi nazwisko ojca w dokumentach należących do wojskowego lekarza. Oszołomiony i zdezorientowany chłopiec zdaje sobie sprawę, że mężczyzna leży w pobliskim szpitalu - miejscu, w którym leczy się chorych na nerwicę frontową. Alfie nie bardzo wie, co to takiego nerwica frontowa, lecz postanawia uratować ojca z tego dziwnego, niepokojącego miejsca.

źródło opisu: https://czytam.pl/k,ks_729988,Zostan-a-potem-walcz-Boyne-John.html

(Sekretna) księga asperdzieciaka : poradnik dla dzieci i młodzieży z zespołem Aspergera / Jennifer Cook O'Toole .  - Kraków : Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, cop. 2018

Dorastanie to skomplikowana sprawa.  A już szczególnie, kiedy wszyscy dookoła zachowują się w zupełnie niezrozumiały sposób... Doskonale wie o tym autorka, Jennifer Cook O'Toole - w końcu sama przez to przeszła! Ale wy, asperdzieciaki, macie teraz w rękach klucz do wszystkich zagmatwanych zasad i kodów społecznych, z którymi trzeba sobie poradzić. (Sekretna) księga asperdzieciaka to zbiór odpowiedzi na wiele ważnych kwestii, nad którymi zastanawia się każdy nastolatek z zespołem Aspergera. Zawarte w niej wskazówki, napisane zgodnie z logiką aspich, pomagają budować i utrzymywać relacje z przyjaciółmi, opanować przesadną szczerość i unikać katastrofalnych wpadek towarzyskich.

źródło opisu: https://www.wuj.pl/page,produkt,prodid,3141,strona,_Sekretna_ksiega_asperdzieciaka,katid,269.html

Belweder gryzie w rękę / Wojciech Chmielewski. - Warszawa : Wydawnictwo Iskry, cop. 2017

Książka opowiada o losach mieszkańców peryferyjnej dzielnicy wielkiego miasta. Rodziny, bezdzietni, dzieci i starcy, bezrobotni i emeryci żyją w domkach z ogródkami często pamiętającymi początki XX wieku. Mają swoje małe marzenia i plany, radości i smutki. W ich zwyczajne na pozór życie wkrada się zmiana. Wypadek, który ma miejsce na jednej z dzielnicowych ulic w pewien sposób dotyka wszystkich, powoduje, że ich losy toczą się już inaczej. Czy sprawił to Belweder, kudłaty kundel, mieszkaniec jednego z podwórzy? A może to w nich samych wykiełkowała myśl o zmianie dotychczasowego życia i rzuceniu się w nieznane? W świętość, grzech, pijaństwo, rozpustę, radość, kontemplację i śmierć? Po wielu latach widzimy tę społeczność oczami jednego z uczestników zdarzeń, który z odległej perspektywy pragnie dociec sensu minionych dni.

źródło opisu: https://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,70993,Belweder-gryzie-w-reke

 

Dzieci z wyspy Saltkrakan / Astrid Lindgren. - Warszawa : Wydawnictwo "Nasza Księgarnia", 2018

Na wyspie Saltkråkan nie można się nudzić! Przekonuje się o tym rodzina Melkersonów, kiedy po raz pierwszy przyjeżdża tam na wakacje. Roztargniony ojciec i czwórka zwariowanych dzieciaków nie tylko zyskają wspaniałych przyjaciół, lecz także przeżyją mnóstwo przygód. Zarówno zabawnych, jak i czasem bardzo niebezpiecznych... Ale spryt i poczucie humoru pozwolą im wyjść z każdej opresji bez szwanku. Ta dowcipna, wzruszająca i pełna ciepła opowieść o pięknej wyspie, serdecznych ludziach i niesfornych zwierzętach jest wspaniałą lekturą nie tylko na wakacje.

źródło opisu: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4819410/dzieci-z-wyspy-saltkrakan

 

Uprawa ogrodu w zgodzie z fazami Księżyca / Regina Engelke. - Warszawa : Wydawnictwo RM, [2016]

Z książki dowiesz się, jak Księżyc w różnych fazach oddziałuje na rośliny i ludzi, kiedy wypadają najlepsze terminy siewu i sadzenia poszczególnych roślin, w której fazie Księżyca przeprowadzać prace gruntowe i pielęgnacyjne, zwalczać szkodniki, ciąć drzewa, przesadzać i podlewać.

źródło opisu: http://www.taniaksiazka.pl/uprawa-ogrodu-w-zgodzie-z-fazami-ksiezyca-regina-engelke-p-349228.html